Eko karavan: (Ne)ukrotivi Lim

P O D S E C A M O

PONEDELJAK 12.JUL.2010. GODINE MEDIJSKI JAVNI SERVIS EVROPSKE SRBIJE, PRVI KANAL RTS-A. DOBRO PRATITE I PROCENITE STA NAM VALJA CINITI. KO NE VOLI LIM NEKA IDE NA KOLORADO. MI GA VOLIMO I ZATO GA NEDAMO PRLJAVIM RUKAMA DA NAM GA OTIMAJU. KAD NASA DRZAVA BUDE MORALA DA RADI NESTO I KADA GRADJANI CIJE JE VEKOVNO OGNJISTE OVDE BUDU DOBILI GARANCIJE I VISOKE OPSTE A NE KAO SADA POJEDINACNE I LICNE INTERESE NEKIH SITNOUTICAJNIH LJUDI, ONDA GA MOZEMO POREDITI SA NEDOKUCIVIM KOLORADOM KAO STO JEDAN GOSPODIN GA POREDI. DO TADA LIM NIJE NA PRODAJU A NADAMO SE DA CE UVEK BITI NASA NAJLEPSA REKA A SAMIM TIM DRUGU I NEMAMO.

POGLEDAJTE EMISIJU, OBAVESTITE SVE ONE KOJI SU CULI ILI POGRESNO INFORMISANI OD STRANA VLASTODRZACA DA JE TO INTERES DRZAVE I DA TO TAKO MORA BITI. NJIHOVA SNAGA JE SKORO ODMERENA I POKAZALO SE KAO VRLO NEGATIVAN REJTING POSLE DUZEG APSOLUTIZMA I TOTALITARIZMA. AKO SE NEKO PREPOZNA NIJE NI CUDO, LEPO JE I HUMANO UTICATI NA LJUDE KOJI GRESE. LJUDSKI JE GRESITI ALI I ISPRAVITI SVOJE GRESKE KOJE ZARAD STANA U BEOGRADU OD NEKIH PEDESETAK KVADRATA ILI POSLA NA ODREDJENO VREME POJEDINCI TRCE GLAVOM BEZ OBZIRA. PITAMO SE AKO TOLIKO KOSTA NAS LIM, NAS OPSTANAK NA KUCNIM PRAGOVIMA ONDA SPRAVOM TIM LJUDIMA TREBA SAKUPITI OD NASIH GRADJANA I DIJASPORE NOVCE I KUPITI TAMO NEKE POSLOVE I STANCICE DA MAKAR NA TAJ NACIN ZABORAVE DA NE DOLAZI TAKO NESTO SAMO IZ KANADE I ITALIJE.

Lim važi za jednu od najatraktivnijih reka za splavarenje i razvoj tog atraktivnog sporta i turizma uopšte. Dug je 220 kilometara i protiče kroz 4 države: Crnu Goru, Albaniju, Srbiju i Bosnu i Hercegovinu. 

U Srbiji se nalazi prelepa Kumanička klisura, gde je i državna granica sa Crnom Gorom. Lim, potom, ulazi u Brodarevsku kotlinu, posle koje se rečne obale ponovo sužavaju da bi se otvorile u Prijepoljsko polje, gde se Limu pridružuje rečica Mileševka.

Od kada je najavljeno da kanadska i italijanska kompanija treba na Limu da grade nekoliko hidrocentrala, u Prijepolju i susednom Brodarevu strasti se ne stišavaju.

Da li će Lim, ta "žila kucavica Polimlja", izgradnjom hidrocentrala biti zauzdan, ukroćen, ekološki i estetski naružen? Da li će gradnjom brana ta reka biti očišćena od raznoraznog otpada, a obale uređene? Da li će to doprineti razvoju turizma i čitavog tog kraja?

Ekolozi, ljubitelji prirode, ribolovci, splavari i mnogi drugi okupljeni oko Koordinacionog odbora za zaštitu i očuvanje reke Lim, u akciji Stop branama, prikupili su nekoliko hiljada potpisa građana koji se protive gradnji 4 brane na Limu. Smatraju da će se time narušiti priobalje, biljni i životinjski svet, da će Lim postati mrtva reka i da će, kako tvrde, doći do promene mikroklime i pojave magle, što će uticati na zdravlje ljudi.

Kanadska firma "REV d.o.o Beograd", čiji vlasnik je Reservoar Capital Corporation dobila je energetske dozvole Ministarstva za rudarstvo i energenitiku Srbije za gradnju 2 hidroelektrane kod Brodareva. I italijanska firma "Enervoda i – vi" je, takođe, dobila dve energetske dozvole.

Predstavnici tih firmi smatraju da se neće bitno promeniti prirodni ambijent, da će buduća akumulaciona jezera pružiti mogućnost za razvoj turizma, da upravo takvim investicijama Srbija povećava proizvodnju električne energije iz čistih, obnovljivih izvora i da je upravo gradnja hidroelektrane na opšte dobro građana, opštine i države.

(Ne)ukrotivi Lim je priča o ekološkim i ekonomskim argumentima "za i protiv" gradnje brana na Limu, ali je i priča o čoveku i reci, o onim ljudima koji cene tu reku i uživaju u njenim čarima, kojima Lim predstavlja, kao što je njihovim precima nekada, reku života i opstanka.

Komentariši